Tady by se slušel dovětek „druhy jógy, které znám a praktikuji.“ :-)
Jestli jste se o jógu někdy zajímali, určitě vás překvapilo množství různých názvů a druhů jógy… a co si pod těmi názvy jako jin, hatha, ashtanga vlastně představit a co z toho vybrat pro sebe, abych si hned po prvním seznámení se cvičením neřekl(a) „tak tohle je na prd“?
Jak už jsem zmínila, začínala jsem s power jógou, později jsem posbírala zkušenosti s hatha jógou, těhotenskou, jin a hormonální jógou a také jsem pronikla do tajů ashtanga jógy. Samozřejmě toto není konečný výčet, ale jak jsem zmínila, popíšu vám ty „jógy“, které důvěrně znám.
Je velmi dynamická, v pozicích nezůstáváte nijak dlouho. Avšak občas lektor nasadí takové tempo, že ty pozice prostě nestíháte, bolí vás svaly, klouby, nestíháte to udýchat, což je špatně. Tento typ jógy bych doporučila těm, kteří už pár pozic znají, vědí, jak je správně zaujmout a jak propojit pohyb s dechem. Jinak můžete dopadnout jako na začátku já ;-)
Za mě je fajn s ní začít. Soustředí se na delší výdrže v pozicích, takže máte čas pozici správně zaujmout, prodýchat ji, „vychutnat si ji“, i když vás někdy svaly můžou pěkně pálit :-)
Vřele doporučuji i netěhotným, jelikož se hodně soustředí na uvolnění beder a kyčlí, posílení nohou a na jemné posílení břišních svalů.
Je klidná, tichá, spíše statická. Vedle hatha jógy bych ji doporučila začátečníkům a těm, kteří mají problém s tím se zklidnit (ehm, já třeba). V pozicích zůstáváte opravdu dlouho, hodně se tu pracuje s dechem a svaly mají čas se pořádně protáhnout, ale i posílit. Můj osobní tip: Ze začátku nezůstávejte v pozicích obvyklé tři minuty či dokonce ještě déle. Pokud nemáte s jógou vůbec žádnou zkušenost, tři minuty pro vás budou naprostým „killerem“ a už to nebudete chtít nikdy zažít. Je tu možnost se vypodložit ze všech stran dekami, bolstery a polštáři, aby vám pozice byla příjemná, ale pak už to zase spíše hraničí s restorativní jógou.
S tou jsem se seznámila paradoxně až v době, kdy synkovi bylo 14 měsíců a vlastně jsem už nepotřebovala řešit žádný hormonální problém. Zkrátka jsem jen zahlédla letáček s nabídkou dvoudenního workshopu v Havlíčkově Brodě a chtěla zjistit, co se pod touto jógou skrývá. Za autorku této specifické sekvence cviků je považována Dinah Rodrigues. Pokud někde vidíte lekce hormonální jógy, půjde nejspíš o opakovací lekce sestavy, kterou se podrobně naučíte na workshopu. Naučit se sestavu není vůbec těžké, je to pevně daná série cviků, jejichž odcvičení zabere cca 20 – 25 minut. Základem je dechová technika zvaná bhastrika KD. Ta vás pěkně prohřeje, pročistí vám nos a rozpumpuje břicho. V kombinaci s vybranými cviky to fakt má grády. Tohle cvičení s čistým svědomím můžu doporučit všem ženám a opravdu věřím, že dokáže řešit problémy s otěhotněním, hormonální nerovnováhou, štítnou žlázou, ale i třeba trávením nebo nespavostí.
Ashtanga jógu začala v období tvrdého covidového lockdownu. Byla jsem dost zoufalá z toho, že nemůžu nikam chodit cvičit a korunu tomu nasadilo zrušení kurzu instruktora jógy, na který jsem byla přihlášená. Pak na mě vykoukla nabídka jedné jogínky, která nabízela online kurz ashtangy. O této józe jsem měla jen vágní představu, a tak jsem si řekla, proč nezkusit zase něco nového a neobohatit svou praxi. Lektorka měla lekce předtočené, dávkovala je postupně – každý den nebo každý druhý den. Teď bych chtěla upozornit, jestli si někdo myslí, že jóga jen „takový protahování“, tak zkuste toto. Já jsem zatím samozřejmě u primary series :-) Jde tu o sestavu cviků (asán, chcete-li), které se provádějí v přesně daném pořadí. Odcvičení celé sestavy ovšem zabere hodinu a půl, což je náročné, ale pokud to dáte celé, druhý den je ten pocit v těle neskutečný. Tato jóga je silně dynamická, pořádně se při ní zapotíte, prozkoumáte limity svého těla, a pokud vás tahle jóga chytne, garantuju, že při jejím pravidelném cvičení budete mít postavu snů. Ehm, já ji teda nemám, poněvadž nezvládám praktikovat tak, jak by se mělo, tedy 6x v týdnu :-/
Zkrátka moje jóga, moje praxe :-) Snažím se poctivě cvičit opravdu každý den, i kdyby to bylo jen 10 minut. Kombinuju prvky ze všech zmíněných druhů jógy. Někdy mám náladu dát si rozcvičku z hormonální jógy, potom pár stojných pozic z ashtangy a skončím odpočinkem v jin józe.